Od dziś uczniowie klasy 1a są pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki.
Kilkoro dzieci już wypożyczało książki ale dla większości dzisiaj był pierwszy raz. Z zasadami panującymi w bibliotece uczniów zapoznała Pani Basia Karwowska - szkolna bibliotekarka. Dzieci z ochotą zaczęły buszować między regałami z książkami dla najmłodszych. Prawie każdy znalazł dla siebie ciekawą książkę.
Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka podkreślają wpływ czytania na rozwój kompetencji dziecka: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.
- Czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi.
- Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.
- Samodzielne czytanie wymaga od dziecka podjęcia wysiłku oraz wytrwania w nim dla osiągnięcia celu. Wyrabia w dziecku cierpliwość i umiejętność oczekiwania na nagrodę odroczoną w czasie.
- Ćwiczenie koncentracji uwagi to bardzo trudne zadanie. Rodzice powinni wspierać dzieci we wszystkich aktywnościach, które pomagają wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi. Jedną z takich aktywności jest właśnie nauka czytania.
- Czytanie odpowiednich książek jest polecane jako forma leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, nadmiernie agresywnych, z szeroko pojętymi trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym.
Nauczmy się uznawać za sukces każdą sytuację, w której
nasze dziecko samo sięga po książkę: ogląda okładkę, ilustracje, czyta
pierwsze słowa, a potem zdania. Propagujmy takie zachowania, okazując
zainteresowanie, rozmawiając z dzieckiem o tym, co właśnie obejrzało i
przeczytało.
Pamiętajmy też, aby nigdy nie traktować czytania jak
kary! Niektórym rodzicom zdarza się,
w odpowiedzi na złe zachowanie dziecka, stosować wariant kary „nie ma
telewizji – będziesz czytać!”. Kto polubi coś, co musi robić za karę?
Wszystkim życzę miłej lektury i częstych odwiedzin w bibliotece szkolnej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz